Przez 31 lat byłem funkcjonariuszem Służby Więziennej w Strzelcach Opolskich. W tym czasie uczestniczyłem w wielu niezwykłych sytuacjach, spotkaniach, rozmowach, o których ludzie z drugiej strony muru nie mają pojęcia, bo na wolności nigdy ich nie doświadczają. Poznałem relacje kadry wobec skazanych i vice versa. Wysłuchałem wielu przejmujących opowieści, przeczytałem całe tomy poruszających akt i życiorysów.
Zapamiętywanie i notowanie tego, co przeżyłem, przeczytałem w dokumentach lub usłyszałem, pomagało mi w licznych kontaktach z dziennikarzami. Kilkanaście lat poświęciłem na pozyskiwanie i porządkowanie różnych materiałów i dokumentów na tematy więziennictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich. Wiele osób chętnie dzieliło się z mną swoją wiedzą, niejednokrotnie przekazując swoje pamiątki i posiadane dokumenty.
Wielu też zachęcało mnie do napisania książki i bez wielu ta książka nigdy by nie powstała.
Redaktora Zbigniewa Górniaka poznałem we wrześniu 1989 r., gdy wraz z „solidarnościowym” senatorem prof. Józefem Góralczykiem, jako początkujący reporter przybył do zakładu, by opisać bunt skazanych. Był to okres wzmożonych protestów w więzieniach w całej Polsce. W 2015 roku za jego namową zmieniłem początkową koncepcję książki, jestem przekonany że z pożytkiem dla czytelników.
Szczególnie cenne relacje, dokumenty oraz zdjęcia uzyskałem od Emila Wdowiarza, Edwarda Daliboga, Stanisława Dymarka, Józefa Kacperaka, Włodzimierza Winiarskiego oraz Henryka Wysockiego.
W tłumaczeniu dokumentów z języka niemieckiego pomagali mi Bolesław Jańczyk i Jolanta Cwielong.
Szczególne podziękowania kieruję do mojego syna, Sergiusza, który motywował mnie do napisania tej książki i udzielił wszechstronnej pomocy w jej wydaniu. Dziękuję, synu, za profesjonalne zredagowanie i wydanie książki.
Dziękuję funkcjonariuszom i pracownikom zakładu karnego nr.1 w Strzelcach Opolskich, którzy swoją rzetelną postawą realizowali humanitarne cele wykonania kary pozbawienia wolności. Pomagali skazanym w poszukiwaniu uczciwej drogi życiowej, by ci nie powracali na drogę przestępstwa. Przez długie lata informacje o tym co dzieje się za murami więziennymi objęte były tajemnicą. Celem tej książki jest zatem również opowiedzenie o sprawach objętych w przeszłości tajemnicą.
*Podkreślone osoby nie żyją.